26 Ocak 2015 Pazartesi


12.01.2010 12:19:57 1823  defa okundu.

Kırıkkale'ye Cemevi Yapılacak

Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Yer Tahsis Edileceğinin Sözünü Verdi.

 

Alevi Kültür Derneği Kırıkkale Şubesi'nin geleneksel olarak düzenlediği aşure programı Alevileri bir araya getirdi. Aşure duası edilen ve semahlarla renklenen programda Belediye Başkanı Veli Korkmaz'ın cemevi için yer tahsis ettiğini açıklaması programa katılan Aleviler arasında büyük sevinç yaşattı.
Kızılkanat Düğün Salonunda gerçekleştirilen programa Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi partilerin yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hacı Bektaş-ı Veli'nin sözlerinden örneklerin okunması ile başlayan programda ilk sözü alan Dernek Başkanı Adem Şahin Hacı Bektaş-ı Veli'nin “Cehaletin sonu karanlıktır, Kız çocuklarınızı okutunuz, Bir olalım iri olalım diri olalım ve İncinsen de incitme” sözlerini hatırlatarak başladığı konuşmasında şunları söyledi.
Bugün Yezid'i Amerika’dır
“Bu ayda Ehli Beyt'e yapılan katliamları, Kerbela olaylarını nefretle kınıyoruz. Matem oruçları tutuyoruz. Hz. Hüseyin'in onurlu direnişini unutmuyoruz, unutamayız. Bugün ülkemizin dünyanın her tarafı Kerbela. Her gün insanlar ölüyor, çocuklar ölüyor. İnsanları kamplara bölen, sen Alevisin sen Sünnisin, Kürtsün, Türksün diyen, kardeşi kardeşe öldürten tek bir muaviye ve yezid varsa bugün dünyada, o da Amerika'dır. Sevgili Canlar, bugün daha çok birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var. Sağduyulu olarak hareket etmemiz gerekiyor. Bizim tek bir ülkemiz, tek bir dilimiz, tek bir bayrağımız var. Bizim yolumuz ‘İlim Çin'de de olsa ara bul’ diyen Hz. Muhammed'in, ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ diyen Hz. Ali'nin, ‘Cehaletin sonu karanlıktır’ diyen Hacı Bektaş-ı Veli'nin, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen Mustafa Kemal'in yoludur.”
Sık Sık Bir Araya Geliriz
Dernek Başkanı Adem Şahin'in konuşmasının ardından söz alan Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, böyle bir organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, emeği geçen herkese teşekkür etti. İnsan olarak, hayata, insana, hizmete bakış açımızla, medeni bir toplum olmayı başarmamız gerektiğini, toplumda sevgiyi saygıyı yaygınlaştırmamız gerektiğini kaydeden Belediye Başkanı Korkmaz “Dernek yöneticilerimizle sık sık bir araya geliriz. Birbirimize katkılar sunarız. Hacı Bektaş-ı Veli'nin ‘Okunması gereken en büyük kitap insandır' sözünden hareketle, insanları iyi okuduğumuz sürece birbirimizi daha iyi anlayacağız. Zenginliğimiz olan her anlayışın, düşüncenin inancın birliğimizi, beraberliğimizi yaygınlaştıracak her şeyde bir arada olacağımızı bilmenizi istiyorum” şeklinde konuştu.
Zenginlik Kaynağımızdır
Kırıkkale'de uzun yıllardır böylesi bir organizasyonun yapılıyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek başladığı konuşmasında, insanların, kavim kavim, ülke ülke, farklı yaradılışlarda olabileceğini kaydeden Vali Hakan Yusuf Güner “Biz farklılıkları bir kilimin deseni, bir halının motifi bir değer bir güç kaynağı olarak görüyoruz. Tarihsel süreçte de böyle olmuştur. Her türlü farklılık başımızın tacı, zenginliğimizin bir kaynağıdır. Hacı Bektaş-ı Veli her zaman insan olmanın yüceliğini, ifade etmiştir. Erdem sahibi insan olması gerektiğini söylediği, 4 kapı 40 makam olarak ifade ettiği kitaplarında çok önemli mesajlar vermiştir. Bizde onu rahmet, sevgi ve muhabbetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Semah Gösterileri
Dernek Başkanı Adem Şahin'in konuşmasında “Kırıkkale Belediye Başkanımız Veli Korkmaz'ın bir müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Başkanımız bizlere bir cemevi yeri tahsis etti” sözlerinin ardından tekrar mikrofona davet edilen Belediye Başkanı Korkmaz “Biz bu konuyu daha önce görüştük. Popülizm olmasın diye tekrar ifade etmemiştim. İmarla ilgili küçük pürüzleri var. Onlarda halledildikten sonra tahsis gerçekleşecek” dedi. Korkmaz'ın bu sözü programa katılanlardan büyük alkış aldı. Daha sonra Aşure duası yapmak için Alevi Dedesi Rıza Ulusoy mikrofona geldi. 12 imam için salat ve selam isteyen, ardından Kerbela'nın iyi ile kötünün kavgası olduğunu söyleyen Ulusoy, dünya durdukça Yezid'e ve taraftarlarına lanet, Ehl-i Beyt'e ise rahmet okunacağını hatırlattı. Salonu dolduranlara aşure ikram edilirken, semah ekibinin gösterileri de ilgi ile izlendi.

Yorum Yaz


YORUMLAR
karahasan:
sen önce NUR camiyi tamamlada sonrada iman eden gerçek müslümanların özgürlüklerinini verinde sonrada o işlere yer kalırsa belki olur ama YANLIŞA BASIYORSUNUZ BU HATAYI KULUDA ALLAH TA AFEETMEZ aklınızı basınaza alın cemevi ne kafa gittimi sizin
12.01.2010 12:31:58
hacı:
TEKKE VE ZAVİYELER KANUNUN İÇERİĞİNİ İZLEYİNİZ EY TÜRK MİLLETİ BU KANUNDA MASON LOCALARI- CEM EVLERİ - DEDELİKLER - HURAFECİLER - FALCILAR VS. BU TÜR KURUMLARIDA KAPSADIĞINI KANUN AP AÇIK BELİRTİRKEN .... TEKKE LERİN KAPATILARAK BU GÜN NEDEN FALİYETİNE KEİSNLİKLE İZİN VERİLMİYOR ... ECDADIMIZLA ÖVÜNMEYİ BİLİYORUZDA ONLARIN TEKKE TERBİYESİNDEN GELDİĞİNİ NEDEN BİLMİYORUZ ... MASOLAR-CEMEVLERİ -NE OLDUĞU BELİRSİZ KURUMLARIN ÜLKEMİZİ NEREYE GÖTÜRDÜĞÜNÜ UNUTMAYALIM .... BİR BAŞ ÖRTÜSÜ MESELESİNİ ÇÖZEMEDİK YAZIKLARR OLSUN
12.01.2010 13:07:49
kaleli:
işine bak baskannn ilk bi işçileriniin parasını ver yarıda kalan ıslerını yap herseyden once cemeviye mı geldı sıra yazıklar olsun kırıkkalenın mılletıne çektırıyonya allah goruyo neler yaptığını alma mazlumun ahını çıkar AHESTE AHESTE ...!!!!BAŞKAN
12.01.2010 16:38:34
erdem gönenç:
tekkede şıhlar dervişler eskisi gibi ışık saçmıyorlar atatürk bin yaşasın ki bu sözüm ona ilim yerlerini gelecekte akıbetini gördüğü için kısıtladı... hacı bektaşlar erenler hasandedeler yunuslar müstesna...
12.01.2010 16:48:52
ahmet cankurt:
sen işçinin parasını ödeme, işçileri çıkarmaya devam et, ondan sonra geç cemevi aç, olacak birşey değil seni allaha havale ediyorum. vicdanınla başbaşa bırakıyorum. Yeter artık görevine dön birşeyler ürette bari bundan sonraki çıkaracağın işçiler için bir umut ışığı ol.
12.01.2010 18:30:56
alim:
HACI BEY E KATILIYORUM GÜN GELECEK TEKKELER AÇILACAK O KANUNDA CEMEVLERİ - MASON LOCALRI HEPSİ VAR ONALR İŞLİYOR GERÇEKÇİ ALİMLERİN YUVASI KAPATILYOR YAHUDİLER - HIRIİSTİYANLAR GÖBEK ATIYOR BU AKP YE YAKIŞMADI BU OLAYLAR DÜNYANIN SONUDA GELDİ GALİBA ABDULLAH GÜL GİDİYOR CEM EVİNDE SEMAH İZLİYOR DESTEK VERİYOR İMAM HATİBE GİTSİNLERDE KUR AN DİNLESİNLER AÇILIM HERKESE OLMALI HELEKİ MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNİN ASLINA DÖNMELİ ARTIK
12.01.2010 19:05:14
KAMER AYDIN:
Ey insanlar sadece kendinizi ve cemaatinizi değil sadece kendi mezhebinizi değil diğerleri de insan ve onlarıda sizi yaratan yaratmıştır.Üstünlüğü nerden alıyorsunuz?Peygamberin hoşgörüsünü hatırlayın.Enaniyet iyi değildir.Doğruya Allah razı olsun demeyi tahammül etmeyi öğrenin.
13.01.2010 11:34:18
VATANDAŞ:
İŞCİNİN PARASINI SÖZ VERİPTE VEREMEYEN BİR BELEDİYE BAŞKANI CEM EVİ YAPTIRACAĞIM DİYE ONLARIDA KANDIRIR YARIN ONLARDA GÖRÜR ANLAR,YILLARDAN BERİ HAYVAN BARINAĞI YAPTIRAMAYAN,BAŞI BOŞ KÖPEKLERİ ÖLDÜRTEN BİR BELEDİYE BAŞKANININ HANGİ SÖZÜ DOĞRU ÇIKTI HEPSİ HAYALDEN İBARET VAAT ÇOK,İCRAAT HİÇ YOK BUNLAR SEÇİM VAATLERİ GİBİ ŞİRİN GÖZÜKMEYE ÇALIŞIYOR BOŞ YERE UĞRAŞIYOR VELİ EFENDİ.
15.01.2010 10:16:06
Kamer AYDIN:
ne kadar yazık! "abdullah gül ün cemevinde ne işi var!" nasıl bir mantıktır sizinkisi? artık iyice zıvanadan çıktınız ha! bu ülkede 15 milyon ila 20 milyon arası alevi vardır. daha bir çoğu da ne yazık ki asimile olmuşlardır. neden aleviler müslümanlığın bir sapkın kolu olarak gösteriliyor? nedir alıp veremediğiniz? bu ülkede kimse kimsenin dini görevlerini nasıl yerine getirdiğinin, ne şekilde ibadet ettiğinin, hangi inanca mensup olduğunun eleştirisini yapamaz. baskı hele hiç kuramaz! peygamberimiz kimsenin inancına karışmamıştır. siz nasıl cürret ediyorsunuz onu anlamıyorum. ayrıca Türk müslüman olarak tarih sahnesine atlamadı. herşeyden evvel bizler orta asyadan geldik. ne dinler barındırdık içimizde ama hiç biri aleviler kadar acı çekmemiş zulum görmemiştir. Yazıklar olsun be! Siz kendinizi müslüman sayıyorsanız o zaman ben müslüman değilim. Sizi Yüce Allah'a havale ediyorum. Ahirette bu zulümlerin hepsi umarım sizlerden sorulur, daha iyisi umarım yanlışlarınızı fark eder insanları ezmakten eziyet etmekten bir an önce vazgeçersiniz. Allah affetsin sizi ne diyeyim.
19.08.2010 01:45:23
Laik Türk:
Hanifi bir Kırıkkaleli olarak Kırıkkalemizde cem evi açılması çok güzel olur ne yani büyükavşardakocubabada hasandede'de yaşayan bizim kardeşimiz değil mi bırakın bu yoboazlığı Alevilere yüzlerine kardeşim deyip sonraxdadan din ve mezhep düşmanlığı yapmak hiç bir Kırıkkaleliye yakışmaz lütfen bunuda siz yapmayın
13.07.2011 13:49:04