27 Kasım 2014 Perşembe


20.11.2008 09:39:58 9188  defa okundu.

Türkiye'nin Riskli Deprem Bölgeleri

Kırıkkale'de Sıkıntı Yok.

 

Türkiye geneli için deprem haritası yeniden güncellenirken, bölgelerin de deprem riski konusunda açıklama yapıldı. Buna göre Kırıkkale’nin rahat bir yerde olduğu gözleniyor. İşte bölge bölge deprem durumu…
 
Kuzey Anadolu Bölgesi
Bu bölge içinde, evvelce bahsedilen, “Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı’nın” büyük bir kısmı yer almaktadır. Batı’da Çanakkale’den girip, doğuda Van Gölü’nün kuzeyinden İran’a ulaşır. En yıkıcı depremle bu kırık zonu üzerinde meydana gelmiştir. Nitekim, 1939 Erzincan depreminde 32968 kişi hayatını kaybetmiş, 116720 bina tamamen yıkılmıştır. Depremin şiddeti X-XI, magnitüdü ise 7.9 olarak saptanmıştır. 1944 Gerede depreminde 3959, 1956 Abant(Bolu) depreminde ise 52 kişi yitirilmiştir. Yıkıcı depremlere sebep olan bu fay zonunda hareket yatay kayma şeklinde olmaktadır. Doğrultu aytılımlı ve sağ yönlü olan istemi 1000 km’lik bir kuşak boyunca gözlenebilmektedir. 1939-1967 yılları arasında meydana gelen yatay kayma hareketlerinin toplam değeri 18 km olarak saptanmıştır. Karadeniz kıyı kuşağı üzerindeki depremler daha ziyade yerel episantr zonları halindedir. Ancak, Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı’nın etkileri de sahil şeridindeki depremlerin diğer bir sebebi olarak düşünülebilir. 1943 Ladik (Samsun) depreminde 4000, 1968 Bartın (Zonguldak) depreminde 29 kişi hayatını kaybetmiştir.
 
Ege Deprem Bölgesi
Neojen sonunda Ege Denizi’nin oluşum çöküşüyle meydana gelen dikey atımlı kırıklar Batı Anadolu’daki grabenlerin oluşmasında başlıca etkendir. Kuzeyden güneye doğru Edremit, Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes grabenleri bunlardandır. Aynı şekilde oluşan Muğla, Marmaris, Fethiye grabenleri de bu grup içinde incelenebilir. Deprem bakımından hassas, fakat verimli toprakların bulunduğu, bu sebeple de yerleşimin yoğun olduğu bu bölgede çeşitli zamanlarda oluşan depremler büyük felaketlere yol açmıştır. 1933 Çivril (Denizli) depreminde 20 kişi, 1944 Ayvalık (Balıkesir) depreminde 30 kişi, 1949 Karaburun (İzmir) depreminde de 7 kişi hayatını kaybetmiştir.
 
Marmara Deprem Bölgesi
Bu bölge tektonik özellikleri bakımından Ege`nin devamı özelliğini taşır. Birbirine paralel üç depresyon kuşağının bulunduğu yerler başlıca deprem sahalarıdır: Birincisi, İzmit-Tekirdağ depresyonudur. İzmit depresyonu, batıda Marmara Denizini kat ederek Tekirdağ`a kadar uzanır, doğuda ise Kuzey Anadolu Kuşağına ulaşır. İkincisi ise, İzmit-Tekirdağ depresyonunun güneyindeki İznik Gölü-Gemlik depresyonudur. Bu çukur saha Marmara Denizinin güney sahilini içine alır. Üçüncüsü,Yenişehir-Bursa-Kuş Gölü depresyonudur ve bölgenin güneyindedir. Birbirine paralel bu üç depresyonda felaketlerle sonuçlanan depremler olmuştur.
 
İç Anadolu Deprem Bölgesi
İç Anadolu`da Kızılırmak’ın büyük kavisi içinde yer alan, metamorfik ve plütonik kayaçlardan oluşan Kırşehir Masifi bir çok yerinden faylarla bloklara ayrılmıştır. Bloklar arasında kalan kısımlar ise Neojen tortulları ile dolmuşlardır. İşte, fayların oluşturduğu bu zonlar İç Anadolu`nun başlıca deprem kuşaklarıdır. Nitekim, 1938 Kırşehir depremi böyle bir zon üzerinde meydana gelmiştir. Ayrıca, Ankara`nın kuzeyinde, kuzeydoğu-kuzeybatı yönlü faylar, Kızılcahamam-Güdül-Ayaş ve Çamlıdere-Beypazarı yönünde birbirine paralel kırık zonları oluştururlar. Bu durum İç Anadolu`daki depremlerde, “Kuzey Anadolu Deprem Kuşağının” rolü kadar, müstakil episantırların da önemli etkileri bulunduğunu gösterir. Zira,1944 Beypazarı,1956 Eskişehir depremleri müstakil episantırların eseridir. İç Anadolu`da bir diğer fay zonu Tuz Gölü`nün batısında bulunmaktadır. Bu arada Kırıkkale ve çevresinin durumu enteresan. Bala’da artçı sarsıntılar oluyor. Bu durum, büük bir deprem reskini de azaltıyor aslında. Kırıkkale merkezli büyük deprem olmamış. Olması da beklenmiyor. Kırıkkale için tek endişe, Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndan Tokat Erbaa bölgesinden çıkan ve Delice ilçesine kadar uzanan fay hattı. Burada da şu ana kadar ciddi bir deprem olmamış durumda. Enerji birikintisi de gözlenmiyor.
 
Diğer yerler
Birbirine paralel uzanan kırıklar bir kuşak oluşturmuşlardır. Ancak, gerek Konya ve çevresinde, gerekse bu kesimdeki diğer yerleşim yerlerinde hasara sebep olan depremler saptanmamıştır. Güney Anadolu Deprem Bölgesi Güney Anadolu`da depreme hassas yöre Hatay bölgesidir. Doğu Afrika kırık sisteminin kuzey uzantısı olan ve Hatay`a ulaşan, sonra, önce kuzeye, ardından kuzeydoğuya saparak devam eden kırık zonu deprem olasılığının fazla olduğu yerlerdir. Diğer depreme duyarlı yöreler daha ziyade Mersin, Tarsus, Adana, Ceyhan ve Kozan çevresidir.
 
Güneydoğu Anadolu Deprem Bölgesi
Bu bölgede başlıca iki deprem kuşağı vardır. Bunlardan biri kuzey-güney doğrultulu Doğu Afrika kırık kuşağının Antakya`dan dönerek bu bölgeye giren kısmı ve Van`a kadar ulaşarak oluşturduğu zondur. Diğeri ise, Arap Masifinin güneydoğu Toros kıvrım dağlarına yaslandığı yerdeki kırık zonudur. Nitekim, 1975 Lice depremi bu kırık kuşağı üzerinde meydana gelen depremlerden biridir.
 
Doğu Anadolu Deprem Bölgesi

Doğu Anadolu deprem riski fazla olan bölgelerimizden biridir. Kuzey Anadolu Deprem Kuşağının Doğu Anadolu`daki devamı Erzincan-Erzurum-Varto-Van`a kadar uzanır. Diğer yandan, bölgenin güneyinde yer alan Bitlis Masifinin kuzey kenarı boyunca var olan kırık zonu, ayrıca,Van Gölü havzası ve Muş çöküntü alanı ve çevresi zaman zaman depremlerin oluştuğu başlıca yörelerdir. Bu bölgede son 90 yıl içinde meydana gelen depremlerin bir kısmını gözden geçirmek bile bu bölgede depremlerin şiddeti ve yıkıcılığı hakkında fikir vermek için yeterlidir.

Yorum Yaz


YORUMLAR
nil:
neden bölgelerin hepsi varda karadeniz yok
17.02.2010 10:18:30
bugra özkan:
allah afat vermesin araştırmacı yazar tunay özkan benim yaptıgım araştırmalarda 1999 olan büyük debremin ardında nğde bor ilçesinde hasan dag kaynaklı bügüne kadar çeşitli bölgelerde çokşiddetlipatlamalar sarsıntılar meydana geldi
19.02.2010 21:52:06
recep çiftkuran:
ben bunu hiç sevmedim ama yazacağım biraz güzel olmuş
19.03.2010 18:04:58
meyra:
çok güzel yazmışınız bizim ders konumuz ve yerince bilgi edindim ama durum çok ürkütücü her taraf deprem riskiyle dolu genç oluşumdan kaynklanıyor tabi
06.04.2010 19:21:31
ismail çakır:
ben muş ta yasıyorum bız drprem bolgesınde yasıyoruz devlet buylerımızın umrunde deyıl evlerımız hep torak saglam konutlar ıstıyoruzz bsabakana seslenıyorum bızıde gorsun bu yazdıklarımı tv verın neolur
11.07.2010 13:58:27
buse aktaş:
seni sevdim
06.01.2011 19:30:38
rabia ünsün:
hiç işime yaramadı kısacası beğenmedim
19.12.2013 22:23:12

Son Yorumlar

adem korkmaz
anlaşıldı gene ne varsa Milliyetçilerde var. Kırıkkalesporu ve Kırıkkaleyi sözde değil özde seven başkan teşekkürler. 10 tane akp belediye başkanı nerdesiniz?? size örnek olsunda sizde bir şeyler yapınki yarına söyleyecek iki çift sözünüz olsun. Sulakyurt'a sırf başkanı tanımak için bir gün gideceğim.
26.11.2014 10:18:41

hukukçu
kesinlikle ödemeyin. bazı esnaf arkadaşlar ilgili firmayı mahkemeye vermeye hazırlanıyor. herkesten farklı ücret almışlar. bazı kurumlara kamu yararına olan yerleri özel otopark gibi kullanma yeri tahsis etmişler sanki babalarının malı gibi. adamlar resimlerini çekmiş belgeleri var . 5 mt zincir çekmişler bazı kamu da çalışanlar vatandaşa ( kamu ya) ait yerleri parselleyip buralardan ücret almamışlar. bide kanuni bir yaptırımı yok bu parkomatın. adamın arabası şehir dışında yazmış yazmış gitmişler. para ödeyip karşılığında fatura almayıp bunuda belgeleyen bir sürü insan var. parkomatçılar ilk önce aldıkları ücretin faturasını versin vergi kaçırıyorlar. siz uyanıksınızda bu millet salakmı yiyeceğiniz cezaları siz düşünün ey parkomatçılar.
26.11.2014 09:44:45

ALİM
ANA CADDEYE PARKOMAT OLUR DİĞER İLLERDEKİ GİBİ AMA GEL GÖRÜN KIRIKKALE DE ADAMIN EVİNİN ÖNÜNDE ORADA BİLE PARKOMAT VAR. ARA CADDELERDE HER YERDE PARKOMAT VAR.B. HAYRETTİN CADDESİNİN BELLİ KESİMLERİNDE PARKOMAT VAR BELLİ KESİMLERİNDE YOK BU İŞTE BİR YALNIŞ VAR AMA ANLAMADIM BİR SENEDİR YAZIP YAZIP GİDİYORLAR BENDE ÇAKALLARLA BAŞIM BELAYA GİRMESİN DİYE SESLENMİYORUM.AMA BİRİNİN BAŞI FENA YANACAK. ADAMLAR İSTEDİĞİNE YAZIYO İSMEDİĞİNE YAZMIYOR.HELE BİDE KAMUYA AÇIK YERLERİ PARSELLEYENLER VAR ÖRNEK BELEDİYE ZABITALARI TİCARET ODASI OTOMOBİLCİLER ODASI BUNLARDA PARKOMATÇILARLA ANLAŞMIŞ OLMALILAR Kİ KAMU YARARINA OLAN YERLERİ KENDİ ARAÇLARINI PARK EDECEK ŞEKİLDE İŞ YERLERİNİN ÖNÜNÜ ZİNCİRLEYİP KENDİLERİNE PAY ÇIKARIYOR ESNAFTA ZAVAVLLI NE YAPSIN DÜKKANIN ÖNÜNÜ BABASININ MALI ZANNEDİP İŞ YERİNİN ÖNÜNE ÇEKİYOR . VATANDAŞ TA NE YAPARSA YAPSIN . HA BİDE ESNAF İŞYERİNİN ÖNÜNE ÇEKMEKTE HAKSIZ DEĞİL ÇÜNKİ ADAM İŞ YAPIYOR MALI GELİYOR MAL TAŞIYOR ASLINDA KAMUYA AİT OTOPARKA BUNLAR NASIL ARAÇ PARK EDEMİYORSA KENDİNİ BİLMEZ BAZI LARI ADAMIN DÜKKANIN ÖNÜNÜ MEKAN EDİNMİŞ ESNAF ÇEKMESE ADAM ATIP GİDİYOR ARABASINI KISACA KARMA KARIŞIK BİR DURUM BU ARAÇ PARKI hadi bir esnaf valiliğin bahçesine mke ye postaneye yada hasteneye adliyeye v.b. memurlara ait yerlere aracını bir park etsin edebilirse adam işyerine park etmiyo nerde işi varsa arabasını oraya park etmek istiyor sanki arabaynan çıkmış anasından.
26.11.2014 09:36:22

salih abi
Ne yani keskinde seçim kaybedildi diye kongre yapmasınlarmı
25.11.2014 20:02:42

Tepki
Vatandaşın yolunu vatandaşa parayla satan belediye de, sabahtan akşama kadar dükkanının önünü tabelalarla yada arabasıyla işgal eden esnaf ta haksızdır. Babanızın malı değil o yollar...
25.11.2014 10:50:37