Anahtar Kelimeler: sıcağı geliyor
  • Pazartesi 32 ° / 22.8 ° Açık hava
  • Salı 32.9 ° / 22.4 ° Açık hava
  • Çarşamba 33.3 ° / 22.4 ° Açık hava

Çöl sıcağı geliyor

Son dönemlerin en sıcak ve kurak mevsiminin yaşandığı günlerde, Türkiye’nin bazı bölgelerinde olduğu gibi Kırıkkale’de de "eyyam-ı bahur" olarak adlandırılan çöl sıcakları görülecek.

 

SICAKLIK ARTACAK

Türkiye, yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı "eyyam-ı bahur"un etkisine girdi. Uzmanlar, Kırıkkale’de sıcaklıkları Cuma günü 38 dereceyi göstereceği tahmin ediliyor. Hafta boyunca hava sıcaklıkları 34-38 derece arasında değişkenlik gösterecek. Eskilerin yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullandığı eyyam-ı bahur, her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına denk geliyor. Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

ÖNEMLİ BİR UYARI

Meteoroloji'nin maksimum sıcaklık tahmin haritasına göre İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Antalya, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Edirne'de sıcaklıklar 40 derecenin üzerinde olacak. Meteoroloji Uzmanları, "Eyyam-ı bahur Afrika üzerinden gelen çok sıcak hava kütleleri ile muson uzantılı Basra alçak basıncının kuvvetli rüzgarla ülkemize taşınan çok etkili olan boğucu sıcaklardır” ifadesine yer verdiler. Sıcaklık Kırıkkale’de de artıyor. Kırıkkale için de uyarı yapıldı. Vatandaşların sıcak havada mümkün olduğunca dışarıda olmamaları istendi.