Anahtar Kelimeler: Çiftçi zorda
  • Pazartesi 32 ° / 22.8 ° Açık hava
  • Salı 32.9 ° / 22.4 ° Açık hava
  • Çarşamba 33.3 ° / 22.4 ° Açık hava

Çiftçi çok zorda

AÇIKLAMADA BULUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Kırıkkale´nin Sulakyurt ilçesinde tarımla geçimini sağlayan yurttaşların sulama barajından kullandığı su için istenilen yüksek bedellerin çiftçiyi perişan ettiğini söyledi.

AÇIKLAMADA BULUNDU

Sulakyurtlu çiftçilerden gelen şikayet ve talepler üzerine CHP Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, TBMM´nde bir konuşma yaptı. Bu sorununun çözülene kadar konunun takipçisi olacağını söyleyen CHP´li Önal, “Kırıkkale ilimize bağlı Sulakyurt ilçemizde 2018 yılında yapımı tamamlanan sulama barajından, başta Hamzalı, Yeşilyazı, Sarımbeyli köylerimiz olmak üzere, birçok köyümüzde on binlerce dönüm arazinin sulanması amaçlanmıştır. Bilindiği üzere, çiftçilerimizin su kullanımı, Devlet Su İşleri ve sulama birlikleri vasıtasıyla yaptırılırken Sulakyurt´ta bu durum yerel yönetimin yetkisine bırakılmıştır.

İKTİDARA ÖNEMLİ UYARI

Ülkemizin değişik bölgelerinde su tüketimi karşılığında çiftçilerimizden dekar başına ortalama 120 TL talep edilirken Sulakyurt´ta dekar hesabı yerine metreküp hesabı yapıldığı için çiftçilerimizden aynı tüketim karşılığında 825 TL talep edilmektedir. Mazot ve gübre fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle zor günler geçiren Sulakyurtlu çiftçilerimiz, bir de su kullanımında karşı karşıya kaldıkları bu zamlı tarife nedeniyle kara kara düşünmektedirler. Başta buğday, arpa, ayçiçeği, pirinç ve mısır olmak üzere birçok ürünün ekildiği bölgede sulama maliyetlerinin acilen düşürülerek çiftçilerimize destek olunması konusunda iktidarınızı uyarıyoruz” dedi.