Anahtar Kelimeler: Aşılarınızı yaptırın
  • Pazartesi 32 ° / 22.8 ° Açık hava
  • Salı 32.9 ° / 22.4 ° Açık hava
  • Çarşamba 33.3 ° / 22.4 ° Açık hava

Aşılarınızı yaptırın

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de etkisini gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle aşılama çalışmaları hızlı şekilde yürütülüyor.

AŞI AÇIKLAMASI

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de etkisini gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle aşılama çalışmaları hızlı şekilde yürütülüyor. Bu kapsamda Kırıkkale’de bugüne kadar nüfusun yüzde 75’i aşılandı. Kırıkkale, kırmızı riskli durumdan mavi bir görünüm kazandı.  Salgına karşı en etkili silah olan aşı için her alanda vatandaşları bilinçlendirme çalışmaları yapılırken, diğer bir yandan da aşılamalar sürüyor. Kırıkkale nüfusunun bugüne kadar toplamda yüzde 75’i aşılandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kırıkkale’nin Covid-19 aşı haritasında mavi renge döndüğünü duyurdu. Koca, aşılama çalışmalarında Kırıkkale’nin örnek alınması gerektiğini de hatırlattı.

Kırmızı riskli durumdan mavi bir görünümün elde edildiği Kırıkkale’de rehavete kapılmaması uyarısı da sıklıkla yapılıyor. Diğer bir yandan virüs riskinin halen devam ettiğini ele aldığımızda aktif vaka sayısının 2 bin 100 olduğu belirtiliyor. Hastanelerde 120 kişi tedavi görürken, tedavi gören kişilerden 16 kişinin entübe olduğu bilgisine ulaşıldı.

DURUMU ANLATTI

Virüsün ilk görüldüğü günden itibaren bugüne kadar 315 kişi virüs nedeniyle Kırıkkale’de hayatını kaybetti. 4 bin kişinin salgın ya da temaslı olması nedeniyle izolasyonda tedavi süreçlerinin bitmesini bekliyor. Bakan Koca, "Kırıkkale'mizde ilk doz aşı oranı yüzde 75'in üzerine çıktı. İlk doz aşı oranına göre düzenlenen Covid-19 Risk Haritasında Kırıkkale'nin yeni rengi Mavi. Risk rengini bugün değiştiren Şırnak'la birlikte, Kırıkkale'yi kutluyoruz. Bu oranlar, fazlasıyla, devam dozlarında da şart!" dedi.

BİLGİLER VERDİ

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş ise, ölümlerin birçoğunun aşı yaptırmayanlar ya da aşılarını eksik yaptıranlarda görüldüğünü dile getirdi. Salgınla herkesi etkin mücadeleye davet eden Ağırtaş, “Lütfen aşılarımızı eksiksiz şekilde yaptıralım. Hem kendimizi hem ailemizi hem de çevremizdeki insanları tehlikeye atmayalım. Şuanda nüfusumuza göre aşılama oranında iyi durumdayız. Lakin hiç aşı yaptırmayan kişiler var onlarda lütfen zaman geçmeden, pişmanlık yaşamadan aşılarını yaptırsınlar. Aşısını yaptırmadığı nedeniyle 25 yaşında bir genç kardeşimiz entübe altında ” dedi.